Arkeolojik Kazılar

1937 yılında Yazılıkaya/Midas Kentinde, Fransız Arkeoloji Enstitüsü adına Albert Gabriel tarafından ilk sistemli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaya başlamıştır. İstanbul Fransız Arkeoloji Enstitüsü Müdürü, Sanat Tarihçisi ve Mimar olan Albert Gabriel 1936 yılında Yazılıkaya Şehrinde ilk sondaj çalışmasının ardından, Atina’daki Fransız Arkeoloji Enstitüsü’nden arkeolog C. H. E. Haspels’ı kazılar katılması için davet etmiştir. Haspels, 1939 yılına kadar devam eden kazılarda arazi başkanlığı görevini üstlenmiştir. Bu çalışmalar sırasında anıtların çevresi, sarnıçlar ve ovaya doğru inen merdivenlerin temizliği yapılıp, Midas Platosunun kuzeydoğu kesimindeki yerleşim birimleri ve çok sayıda Phryg seramiği gün ışığına çıkartılmıştır.

 

1939 yılında İstanbul Üniversitesi asistanı arkeolog Halet Çambel Pişmiş Kalede sondaj çalışması yapar. Yapılan çalışmalar sonucu kalenin, Phryg Döneminde vadiyi gözetleme amacıyla kullanılan önemli kalelerden biri olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonra Haspels tarafından 1946- 1958 yılları arasında yaptığı yüzey araştırmaları sırasında Pişmiş Kale’nin mimarı planı ortaya çıkarılmıştır.

 

1948 yılında İstanbul Fransız Arkeoloji Enstitüsü adına Yazılıkaya/ Midas Şehrinde ikinci dönem kazıları başlar. 1951 yılına kadar süren kazıların arazi başkanlığını Halet Çambel yürütür.

 

1948- 1951 yılları arasında Halet Çambel tarafından, alanda tespit edilen İlk Tunç Çağı Mezarlığında kazı çalışmaları yapılmıştır.

 

Yazılıkaya’da 1970 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü Restorasyon Bölümü adına Ankara Arkeoloji Müzesi’nden Gürkan Toklu başkanlığındaki bir ekip tarafından temizlik çalışmaları yapılır. Bu çalışmalarda kale’nin batısında toprak çökmesi sonucu ortaya çıkan kaya mezarının çevresi açılarak içi temizlenmiş, kaya sarnıçlarına dolan toprak boşaltılmıştır.

 

Yazılıkaya/Midas Kale’de 1990 yılına kadar herhangi bir çalışma yapılmaz. Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından M. Fuat Özçatal başkanlığında 1990 yılında onarım ve temizlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 1991 yılında aynı ekip tarafından Yazılıkaya’da temizlik çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarda sarnıçların içine dolan topraklar kaldırılmıştır ve çok sayıda seramik parçası ele geçmiştir. Ayrıca Gerdekkaya Mezar Anıtı restore edilmiştir.

 

1992 yılında Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürü Metin Pehlivaner başkanlığındaki ekip tarafından Yazılıkaya/ Midas Kale ve Han Yeraltı yerleşiminde temizlik çalışmaları devam etmiştir. 1993 yılında aynı ekip tarafından Yazılıkaya’da ve Han yeraltı yerleşiminde çalışmalar sürdürülmüştür. Yazılıkaya’da aşağı şehrin kuzey ve batısında anakaya oyularak yapılmış olan sarnıçlar, akropol sarnıçları ve sarnıçları birbirine bağlayan merdivenlerdeki dolgu toprağı temizlenmiştir.

 

Galeri

    Görsel Bulunmamaktadır.

2017 © Yüzey Araştırmaları - Tüm hakları saklıdır.